OPERASYON KURALLARI

GÜLLÜK LİMANI

OPERASYON KURALLARI

Sayın kaptan, iskelemizde bulunduğunuz süre içinde, aşağıdaki kurallara uyulması hususunda gerekli önlemleri almanızı rica eder, İşbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

1-Borda iskelesi, daima emniyetli, altına ağ serilmiş, kaldırma tellerinin boşu alınmış, iskele tavası iskeleye değmiş durumda ve geceleri yeteri kadar aydınlatılmış olacaktır.

2- Geminin ve personelinin emniyeti açısından Lumbar ağzında daima bir nöbetçi bulundurulacaktır.

3- Her ne sebeple olursa olsun kirli ve  yağlı sular  gemiden iskeleye ve/veya denize akıtılmayacaktır.

4- Sintine suyu, kirli balast suları, tank dibi çamuru ve katı atıkların denize basılması ve/veya atılmayacaktır.

5- Gemide raspa ve boya yapılmayacaktır.

6- Gemi halatlarında farelik bulundurulacaktır. Ayrıca halatların boşları alınacak ve gergin halatlar boşlanacaktır.

7- Menholler ve ambar girişleri gece çalışmalarında yeteri kadar aydınlatılacaktır.

8- Operasyon müdürlüğünden yazılı bir izin ve gerekli önlemler alınmadıkça, gemide sıcak çalışma, kaynak vs yapılmayacaktır.

9- Gemide yangın çıkması halinde acilen operasyon müdürlüğüne ve/veya pilot istasyonuna VHF kanal 11 den bilgi verilecektir.

10- Operasyon müdürlüğünden yazılı bir izin alınmadıkça, ana makinede tamir yapılmayacak ve  gemiler rıhtımdan her an iskeleden hareket edebilecek durumda olacaktır.

11- Acil durumlar için gemide yeteri kadar personel bulundurulacaktır.

12- Kaptan/ikinci kaptan yükleme ve boşaltmadan sorumlu olacak ve herhangi bir sorun olduğunda (yükte veya gemide oluşan hasarlar dahil), operasyon müdürlüğüne anında bildirilecektir. Kalkıştan hemen önce veya kalkıştan sonra yapılacak şikayetler dikkate alınmayacaktır.

13- Yakıt ve yağ alımlarında operasyon müdürlüğüne bilgi verilecek ve güvertedeki bütün frengiler kapatılarak deniz kirliliğini önleyici tüm önlemler alınacaktır.